Enerji Tasarrufuna Küçük Tavsiyeler!

Odadan son çıkan... !

Pek çok evde, ofiste bireyler ışıkları kapatmadan çıkarlar. Bu da faturaları, salınan CO2 ‘i ve faturaları katlamaktadır. Bu yüzden ışıkları kapatmalıyız; unutuyorsak küçük notlar asmalıyız.

 

Dikkatli şarj edin!

Cep telefonlarınızı haftada birkaç kere şarj edersiniz, ama fişe takılı bırakmak sürekli elektrik harcaması anlamına gelir. Aynı durum lap toplar, MP3 playerlar ve diğer şarjlı elektronik aletler içinde geçerli.

 

Bilgisayarları kapatın!

Bilgisayarlar ve monitörler diğer ofis ekipmanlarından daha fazla enerji harcamaktadır. Hergün açık bırakılan, kapatılmayan bir bilgisayar yaklaşık 100 kW’tan fazla elektrik harcar ve bir tondan fazla CO2 salınımına neden olmaktadır. AFK (Away From Keyboard- Bilgisayar Başında Değilim) durumunda bilgisayarı uyku moduna getirmemiz enerji kullanımını azaltmaktadır.

 

Alternatif Enerjiye Geçin!

Isınmamızı ve elektriğimizi şuan ülkemizde hızlıca gelişen ve bölgelere göre değişen rüzgar veya Güneş enerjisinden sağlamak faturaları ve CO2 salınımını azaltır.

 

Sonuç:

Bu çok küçük uygulamaları yaparak  ve geniş alanlara yayarak yerel ve ulusal olarak çok büyük bir enerji tasarrufu yapılır, dışa bağımlılık azalır, CO2 salınımı azalarak küresel ısınmanın önüne geçebiliriz.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !